Dodir dobrote

Krajem 2006. godine predsjedniku Mreže udruga osoba s invaliditetom Dalmacije gosp. Anti Raosu, od strane Damir Skelina prezentiran je koncept humanitarnog projekta DODIR DOBROTE koji umjesto pukog sakupljanja humanitarnih sredstava ima za cilj i promicanje kontinuiteta, sustavnosti i kvalitativne disperzije humanitarnih sredstava.

Devet mjeseci kasnije u ljeto 2007. na prekrasnoj terasi hotela PARK u Splitu ideja o DODIRU DOBROTE pretvorena je u djelo. Te večeri su, po prvi puta ljudi koji su godinama u svojoj okolini prepoznavani kao dobročinitelji , donatori i mecene, postali zvijezde večeri, što je bio i jedan od ciljeva projekta DODIR DOBROTE kasnije od ljudi nazvanog OSCAR HUMANOSTI.

Tijekom te večeri na dotada neviđenoj humanitarnoj aukciji, licitiranjem osobnih predmeta poznatih osoba, prikupljeno 471,000 kn pomoći najpotrebitijima. Tada je to bilo iznimno mnogo ,a danas možemo kazati, kako je to bio tek početak, jer je pokrenuti kotač dobrote, učinio da se na sličnim projektima drugih udruga i institucija samo na jugu Hrvatske u slijedećih godinu dana prikupi više od 10 milijuna kuna pomoći najpotrebitijima .

No ono što je možda još i važnije , humanitarni projekt u kojem dobročinitelji nisu anonimne osobe već istinske zvijezde, a humanitarno djelovanje je javnosti dostupan čin, postaje najbolji primjer i smjernica ponašanja, mnogim drugim ljudima koji u sebi nose klicu želje za širim društveno korisnim djelovanjem.

DODIR DOBROTE je za realizaciju u 2008. dobio i potporu PREDSJEDNIKA REPUBLIKE gosp. Stjepana Mesića, a u 2009. potporu Ministarstva branitelja , obitelji i međugeneracijske solidarnosti, što ukazuje na prepoznatost ideje i ciljeva ovog projekta kod najviših institucija države HRVATSKE.

Važno je istaknuti, da iako uz evidentan uspjeh u tom konkretnom dijelu humanitarnog djelovanja koji se bavi prikupljanjem sredstava, ovaj projekt se ne temelje ni na tome, kao ni na dodjeljivanju nagrada, već na promociji dobra zasnovanog na zajedništvu i podizanju razine društvene odgovornosti i ponašanja na što veću razinu, kako bi mi sami kao i svi oko nas postajali bolji ljudi.

• Damir Skelin – LIBOR
  • EUROPLAKAT
  • Inženjeri i matematičari sa Građevinsko – arhitektonskog fakulteta Split, dr.sc. Nikša Jajac
  • Dalmatinski mediji

U projekt su se već uključili elektronski mediji s područja Dalmacije , kako bi još jednom potvrdili visoku društvenu osvještenost ljudi koji vode i rade u dalmatinskim medijima, te jedinstvenost kada su u pitanju humanitarni motivi. Najveći promotor projekta u prvoj godini bila je tvrtka EUROPLAKAT koja je svojim angažmanom i ustupanjem dijela svojih lokacija za vanjsko oglašavanje u mnogome pomogla cijeli projekt.

Koncept i ciljevi

• poticanje humanitarnog djelovanja kroz prezentaciju javnosti takvog oblika angažmana
  • involviranje medija kroz partnerski odnos na postizanju zajedničkog cilja
  • uključivanje u promociju projekta osoba i skupina građana koji su bili primatelji raznih oblika donacija i sponzorstava, s ciljem multipliciranja svih oblika humanitarnih aktivnosti
  • postizanje budućeg humanitarnog djelovanja zasnovanog na stvarnim mogućnostima, a ne impulsnim reakcijama pojedinaca
  • razvijajnje solidarnosti i suradnje s drugim udrugama i ostalim partnerima (državnim upravnim organizacijama i/ili jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave na čijem području se projekt provodi, drugim stručnim institucijama i donatorima)
  • neposredna pomoć korisnicima.

[/fusion_text]